Čo si myslieť o Silvii Šuvadovej?

Autor: Marian Smolík | 30.9.2013 o 12:19 | Karma článku: 5,31 | Prečítané:  796x

Po krátkej ale úspešnej hereckej kariére na Slovensku, ktorú zavŕšila  rolou v oscarovom filme Kolja, sa jedenásť rokov úspešne živila  ako herečka v Hollywoode. Vlani natočila niekoľko krátkych videí v  slovenčine a nimi vyvolala rozruch. Hovorila o energiách, duchoch a  anjeloch. Niektorých nadchla, iných podráždila, podaktorých vyľakala a sú aj  takí, čo ju považujú za nadobro pomätenú. Rád si tvorím svoj názor na  základe porozumenia faktom a preto som sa trochu informoval o tom, o čo jej  vlastne ide.

Nie je žiadne tajomstvo, že veľmi veľa ľudí je dnes nespokojných. Prinajmenšom by si veľa ľudí chcelo zariadiť život radikálne inak, ak by vedeli, ako na to. Nejdem vymenúvať dôvody nespokojnosti, lebo by sa do tohto článku už nič iné nezmestilo. Všetci vieme, o čo ide, a vieme aj to, že u mnohých je táto nespokojnosť veľká a naliehavá. Niektorí mlčky trpia, iní sa uchyľujú k alkoholu a iným formám zabudnutia, a tí najlepší usilovne hľadajú východiská.

Sú ľudia, čo vidia východisko v zvrhnutí súčasnej vlády. Iní idú hlbšie a chcú radikálne zmeniť systém organizácie štátu. Zasa iní hľadajú individuálne riešenie, v zmene samých seba, či v zmene spôsobu, ako vnímajú svet. Áno, je medzi nimi aj mnoho takých, ktorí hlasno volajú po zmene, ale v skutočnosti nevedia navrhnúť alternatívu, ktorá by vyzerala dosť rozumne na to, aby stála aspoň za vyskúšanie.

Medzi tých, čo hľadajú schodné metódy radikálneho zlepšenia spôsobu, akým je organizovaná naša spoločnosť, patria aj veľmi inteligentní, vzdelaní a úspešní ľudia. Patrí sem napríklad občiansky kandidát na prezidenta, úspešný podnikateľ a zakladateľ najúspešnejšej charitatívnej organizácie Dobrý anjel Andrej Kiska, ktorý hľadá východisko v návrate k slušnosti a etike. Patrí sem česká poslankyňa a kandidátka na prezidenta Táňa Fischerová, ktorá hľadá východisko v reorganizácii usporiadania obcí i štátu. Pomerne veľa bohatých podnikateľov i vzdelaných ekonómov usilovne analyzuje možnosť radikálnej zmeny ekonomických vzťahov na základe teoreticky dobre podložených a v praxi úspešne vyskúšaných ekonomických modelov. Patria sem poľnohospodárski inžinieri s dlhou praxou, ako je vynálezca Agrokruhu Ing. Ján Šlinský, či predseda Zväzu záhradkárov profesor Ivan Hričovský, ktorí presadzujú konkrétne inteligentné a overené kroky na radikálne zlepšenie našej výživy. Patria sem ľudia, ktorí s minimálnymi prostriedkami dokázali vytrhnúť z hmotnej i duchovnej biedy desiatky, ba stovky ľudí, ako je napríklad Marián Kuffa, farár zo Žakoviec.

Druhá skupina ľudí, ktorá si uvedomuje, že náš svet sa bude musieť veľmi zmeniť, pochádza spomedzi vedcov. Najnovšie objavy fyziky veľmi zmenili náš pohľad na to, ako svet funguje. V ich svetle napríklad znejú celkom rozumne aj tvrdenia o tom, že hmota neexistuje, alebo že svet má minimálne 11 rozmerov a my z neho dokážeme vnímať len nepatrný zlomok. Ďalší posun priniesli biologické vedy. Tie napríklad prišli na to, že spôsobom svojho myslenia a cítenia určujete, ktoré vaše gény sa prejavia a ktoré nie. Sú lekári, ktorí úspešne liečia choroby prostou zmenou myslenia a nálady. O týchto zmenách, ktoré priniesla veda, nájdete veľa kníh v najbližšom kníhkupectve, a veľa je toho aj na internete. Hľadajte také mená, ako Greg Braden, Amit Goswami, Bruce Lipton, či Jan Hnízdil. Veľa zaujímavých videí na túto tému publikuje český režisér Igor Chaun.

A napokon je tu tretia skupina ľudí, ktorí hovoria, že žiaduca je predovšetkým zmena jednotlivca. Nie je to nič nové - je to typické tvrdenie všetkých náboženstiev. Vyjadrujú sa k tomu desiatky kresťanských cirkví a v poslednej dobe si začíname všímať aj východné učenia hinduizmu, budhizmu, taoizmu a iných. Veľa ľudí sa nechalo poučiť od jedných či druhých a teraz svedčia o tom, že ich život sa radikálne zmenil k lepšiemu. Mená uvádzať nebudem, lebo nahliadnutie do ich kníh nestačí - ich pohľad je totiž väčšinou tak odlišný od nášho, že porozumenie si vyžiada väčšie úsilie.

Je dobré si uvedomiť, že naša spoločnosť sa ocitla v situácii, v ktorej ešte nikdy nebola. Globalizácia, informatická revolúcia, prudký nárast vzdelanosti, skutočnosť, že pre tri štvrtiny ľudí na svete jednoducho nie je práca a pravdepodobne už ani nikdy nebude, nové objavy vedy, to všetko nás stavia pred úlohu radikálne prebudovať svoje vnímanie i konanie, bez toho, aby sme mali v histórii akýkoľvek precedens, z ktorého by sme sa mohli poučiť. Prosto, budeme musieť veľa a veľa a veľa skúšať. Skúšanie však nevyhnutne znamená chaos, neistotu a veľa omylov.

Keď niekto niečo vyskúša a ukáže sa, že to nebolo dobre, tak to neznamená, že ten niekto je hlupák. Naopak, ten niekto nás obohatil užitočnou informáciou, že cesta, ktorú vyskúšal, k cieľu nevedie. Neostáva nám nič iné, než želať si, aby sme mali čo najviac smelých a tvorivých ľudí, ktorí skúšajú nový spôsob videnia, nové pochopenie a nové konanie. Pravdepodobne väčšina z nich neuspeje, rovnako ako neuspela väčšina pokusov nájsť lieky na rôzne choroby. Ale ak už dnes tieto lieky poznáme, je to preto, lebo v tej veľkej kope hlušiny sa našli aj také diamanty, ako je vakcína proti kiahňam či penicilín. Inak to nejde. Skúšať, robiť chyby a triediť - to je jediný spôsob ako vniknúť do neznáma, ktorý poznáme.

A v tejto situácii prichádza Silvia Šuvadová. Hovorí o potrebe zmeniť vnímanie sveta. Hovorí o tom, že možno nájsť energiu a naplniť sa ňou. Hovorí o tom, že možno vnímať aj iné veci než to, čo sme zvyknutí vnímať piatimi zmyslami, ktoré sú notabene naprogramované istým štandardizovaným spôsobom. Hovorí o duchoch. Hovorí o potrebe dobroty a lásky. Hovorí o tom, ako si urobiť život krajším. Má odvahu skúmať neznáme.

Je ľahké tváriť sa povznesene a neurobiť nič. Povedať o Silvii Šuvadovej niečo znevažujúce, na to nepotrebujete veľa úsilia, ani inteligencie - takú vetičku sa naučí povedať aj papagáj. Vypočuť si ju a snažiť sa ju pochopiť je oveľa namáhavejšie. Netvrdím, že má vo všetkom pravdu - priekopníci sa často mýlia. Ak prídete na to, v čom konkrétne sa mýli a budete vedieť svoje stanovisko presvedčivo odôvodniť, nepochybujem o tom, že sa vám poďakuje za váš prínos ku spoločnému hľadaniu. Lebo tak sa to robí. Opakujem: je to jediný spôsob, ako sa dá preniknúť do neznáma, ktorý poznáme.

 

Nechcem patriť k tým, čo tancujú na potápajúcom sa Titaniku. Už roky čítam, študujem a snažím sa čo najviac dozvedieť o tom, ako funguje tento svet. Myšlienky Silvie Šuvadovej sú zaujímavé a ja rád navštívim zopár jej prednášok a seminárov a potom sa jej poďakujem, že nezostala v slnkom zaliatom Los Angeles pri lukratívnej práci hollywoodskej herečky, ale vrátila sa domov, aby nám ponúkla spoluprácu na hľadaní pravdy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

V Bratislave žije štvrť milióna cépečkárov. Mýtus o Petržalke neplatí

Dáta z mobilov tiež ukázali, že kancelárske centrá pojmu toľko ľudí ako stredne veľké mesto.

DOMOV

Žena, ktorá prežila Mengeleho pokusy, koncentrák aj pochod smrti

Viola Fischerová zomrela vo štvrtok vo veku 94 rokov.

DOMOV

Asistent, ktorý sledoval Kaliňákove a Počiatkove účty, pôjde pred súd

Rybanič čelí obvineniam z porušenia bankového tajomstva.


Už ste čítali?