reklama

Biocentrizmus – nový svetonázor. Existuje vôbec objektívna realita?

O tom, ako veda zradila materialistov. Vedecké objavy posledných desaťročí odhalili, že príroda sa správa veľmi čudne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Kedysi pred polstoročím sme považovali za veľmi dôležitý spor materializmus verzus idealizmus. Materializmus tvrdil, že prvotná je hmota a duch je len čosi, čo vyrástlo hmoty, zatiaľ čo idealizmus tvrdil, že prvotný bol duch. Väčšina ľudí si pod tým duchom predstavovala Boha.

Idealizmus vychádzal z Biblie a hlásali ho kresťania. Materializmus bol súčasťou komunistickej doktríny. To, čomu z tých dvoch ste verili, sa nazývalo váš svetonázor. Keď ste mali idealistický svetonázor, bol to problém. Nezavreli vás za to, ale stali ste sa podozrivým indivíduom a vašej kariére to rozhodne neprospelo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Komunistická ateisticko-materialistická doktrína nazývala materializmus vedeckým svetonázorom a idealizmus nevedeckým. K tým, čo verili Biblii a idealizmu, nepristupovala ako k ľuďom s iným názorom, ale ako k hlupákom, čo nepochopili vedecké poznatky. Podľa nich bola arbitrom pravdivosti veda, z nej najmä fyzika, ktorá je najexaktnejšia, a z nej najmä experiment a objektívne pozorovanie.

Nič proti vede. Vedci sú inteligentní, vzdelaní a triezvo uvažujúci ľudia. Je rozumné brať veľmi vážne to, čo zistili, a do značnej miery aj to, čo si myslia o tom, čo zistili. Mnohí ľudia dnes dokonca hľadajú vo vede to, čo im kedysi dávalo náboženstvo: akýsi pevný bod, o ktorom nemusia pochybovať a ktorý im pomôže upratať si v hlave všetko to, čo o svete vedia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Bohužiaľ, tí, ktorí očakávajú od vedy akýsi solídny a pevný pohľad, budú sklamaní. V posledných desaťročiach odhaľuje najmä fyzika také veci, že človek je v pokušení dôjsť k presvedčeniu, že sa príroda načisto zbláznila.

Funguje to tak, že ľudia pozorujú prírodu a potom vyslovujú hypotézy o tom, ako jednotlivé javy spolu súvisia. Hypotézy sa potom testujú v experimentoch, čo je zas len pozorovanie za presne definovaných podmienok. Keď sa výsledky experimentu s hypotézou nezhodujú, tak sa hypotéza zahodí. Keď sa po istý čas nepodarí hypotézu vyvrátiť a ľudí už prestalo baviť ju testovať, tak ju vyhlásia za prírodný zákon. Vyzerá to čudne, ale naozaj je to tak. Dôkaz správnosti hypotézy neexistuje. Dôkazmi možno hypotézu len vyvrátiť (ak je nesprávna), no nikdy ju nemožno priamo potvrdiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čudný nový svet

Problém nastal, keď experimenty začali prinášať také výsledky, že keď vedci formulujú hypotézy, ktoré by tieto výsledky nejako vysvetlili a dali do súvislostí, tak tie hypotézy niekedy vyzerajú ako hašišákov sen.

Uveďme niekoľko príkladov: Objektívna realita neexistuje. Realita vzniká, až keď sa na ňu dívame. Vo vákuu je obrovské množstvo energie. Vákuum je inteligentné. Hmota neexistuje, je to len ilúzia. O deviatich desatinách vesmíru nevieme vôbec nič. Čas je len myšlienková konštrukcia, čosi ako poludníky a rovnobežky, objektívne ho však v prírode nenájdete. Nič nebráni tomu, aby čas bežal smerom dozadu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Niektoré z tých tvrdení som silne zjednodušil. Nie všetci vedci každému z tých tvrdení veria. Sú to napokon všetko len hypotézy. Nie sú to ale ani prázdne krčmové reči. Sú to myšlienky, ktorými sa po zohľadnení obrovského množstva vedeckých poznatkov pokúšajú vysvetliť fungovanie sveta tie najmúdrejšie mozgy na našej planéte.

Začalo to slávnym dvojštrbinovým experimentom [double-slit experiment]. Nemáme tu miesto na podrobný opis, ale všetko sa dá vygúgliť. Zhruba ide o to, že niektoré subatomárne častice (napríklad elektrón či fotón) sa správajú inak, keď sa na ne dívate, a inak, keď sa na ne nedívate. Iste, keď pozorujete, tak vždy niečo zmeníte. V tomto prípade ale nemáme ani poňatia, ako by mohlo vaše pozorovanie ovplyvniť výsledky práve týmto spôsobom. Nie je to čosi také, ako keď sa spiaca svokra správa inak, keď v spálni zažnete, aby ste ju mohli pozorovať. V niektorých modifikáciách tohto experimentu sa dokonca elektrón správne rozhodne, ako sa má správať, ešte skôr, ako sa vy rozhodnete, či ho budete pozorovať alebo nie!

Jednou z pozoruhodných hypotéz, ktoré vznikli na základe takýchto najnovších poznatkov, je biocentrizmus. Mohli by sme nazvať extrémnym idealizmom. Nie je ale žiadna ideológia. Je to seriózna vedecká hypotéza formulovaná erudovanými a skúsenými vedcami na základe poznatkov, ktoré dnes o prírode máme.

Opíšem ju teraz značne skrátene a zjednodušene. Podrobnosti sa dajú nájsť v literatúre.

Biocentrizmus

Jožko nikdy neuvidí svet ako taký. Vždy uvidí len svet, na ktorý sa práve díva Jožko.

Ak sa Jožko díva na metlu opretú v kúte, tak tá sa asi sotva bude starať o to, či sa na ňu niekto díva alebo nie. Ale to sme si mysleli aj o elektrónoch a ukázalo sa, že to nie je pravda. Teraz už niektorí začínajú pochybovať aj o tej metle. Napokon, je plná oných podozrivých elektrónov.

Odjakživa platilo, že vo vede sa považuje za pravdivé to, čo potvrdí pozorovanie. Lenže pri každom pozorovaní je pozorovateľ. Aj keby boli pri samotnom experimente len technické zariadenia, tieto zariadenia robia záznam, ktorý nakoniec uvidí pozorovateľ. Ak by to bolo inak, tak by sme sa o experimente nič nedozvedeli.

Ak je kritériom vedeckej pravdy pozorovanie a ak neexistuje pozorovanie bez pozorovateľa, potom z toho vyplýva, že nič, pri čom nebol pozorovateľ, nemôžeme považovať za vedecký fakt. Predstava, že vesmír tu existoval pár miliárd rokov pred tým, ako sa objavil človek, je síce pekná a má aj istú logiku, ale je to len špekulácia. Všetko, čo o vesmíre vieme naozaj seriózne, čiže na základe pozorovania, spadá do obdobia, kedy sme tu už bol nejaký pozorovateľ. Slovom, prvotná je pozorujúca inteligencia.

A tento pohľad, to je biocentrizmus.

Svet ako ilúzia

Odtiaľto je už len krok k myšlienke, že celá realita je len výplod pozorovateľovho myslenia. Znie to bláznivo, ale v skutočnosti sa táto predstava nedá presvedčivo vyvrátiť.

Všetko, čo o svete vieme, k nám prichádza vo forme signálov z piatich zmyslov (možno z viacerých, ale to teraz nie je podstatné). Dnešné filmy dokážu presvedčivo oklamať zrak i sluch. Môžete sa dokonca nechať zavrieť do takej natriasajúcej sa kabíny, ktorá dokáže oklamať aj vaše pohybové senzory. Vieme si predstaviť, že jedného dňa bude technika taká dokonalá, že vôbec nebudeme vedieť rozlíšiť, či sme v realite alebo vo filme. Možno nám jedného dňa zavedú do mozgu drôtiky končiace v konektore, ktorý zastrčíme do počítača. A našu realitu bude vytvárať počítač.

Ako ale vieme, že sa to už nestalo? Starí Indovia tvrdia, že presne toto sa kedysi dávno skutočne stalo a my odvtedy žijeme vo svete umelých predstáv. Tvrdia, že hmotný svet je len ilúzia, mája [maya] (tak sa volá aj akási softvérová firma, takže gúglite [maya -software]). Tvrdia, že sa musíme z tejto ilúzie prebudiť, inak z nás do smrti zostanú len akísi popletení námesačníci, sužovaní nočnými morami. (Ak sa chcete o téme prebudenia dozvedieť viac, pozrite môj seriál blogov o západnej advaite.).

Zdroje

V slovenčine:

Lanza, R.: Biocentrism. (Biocentrizmus.)

http://www.pantarhei.sk/knihy/odborna-a-popularno-naucna-literatura/prirodne-vedy/astronomia-vesmir-fyzika/biocentrizmus.html

V angličtine:

Chopra, D, Kafatos, M.: You are the Universe. (Vesmír si ty.)
https://www.amazon.com/You-Are-Universe-Discovering-Matters-ebook/dp/B01F2IK3WY/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1502352474&sr=8-1&keywords=chopra+you+are+the+universe

Marian Smolík

Marian Smolík

Bloger 
  • Počet článkov:  83
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Svet je dobrý a dokonalý. Zlo je optický klam. Sú ešte chvíle, kedy sa mi to vidí inak, ale verím, že keď raz zmúdriem, budem ho vidieť práve takto.Neuvádzam tu kvalifikované rady. Ak vás tieto články inšpirujú k tomu, aby ste niečo urobili, robíte to na vlastnú zodpovednosť.Pozrite tiež moju facebookovú stránku Odpovede z ticha https://www.facebook.com/Odpovedezticha Zoznam autorových rubrík:  Literárne úletyRasizmus a iné predsudkyÚnik pred realitou - technikyMatematické úvahySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu