reklama

Západná advaita 12: Nesúďte, aby ste neboli súdení

Advaita znamená jednota. Pokoj dosiahnutý po prebudení vyplýva z hlbokého poznania, že celý svet funguje v harmónii. Chcete byť v harmónii naozaj so všetkým a s každým?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Pripomeňme si na úvod, ako je to s tou jednotou. Advaita znamená „nie dva“. Logicky by to malo byť to isté ako „jedno“ (nikto neuvažuje o možnosti „tri alebo viac“). Ale ak povieme „jedno“ už to znamená, že sme zaviedli počítanie, už to znamená, že sme pripravení vesmír ako celok rozkúskovať. Preto je primeranejšie povedať „nie dva“. Odmietame tým nielen číslo dva, ale aj samotné počítanie.

Zástancom pozitívneho myslenia sa môže zdať divné, že nejaká náuka začína slovom „nie“. Významnou súčasťou tejto náuky je však poukázanie na to, že istý spôsob vnímania sveta je fatamorgánou a preto je rozumné ju odmietnuť. Je to ten spôsob vnímania, ktorý je dnes na západe bežný. Mnohých ľudí zo západu dokonca vôbec nenapadne, že by mohol existovať aj nejaký iný spôsob. Je to ten spôsob, pri ktorom považujeme niektoré veci za dobré a iné za zlé. Podľa Biblie ľudstvo začalo vnímať svet týmto spôsobom vtedy, keď Eva s Adamom zjedli jablko zo stromu, o ktorom sa hovorí: „v deň, keď budete z neho jesť, otvoria sa vám oči a ... budete poznať dobro a zlo“.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Neznamená to, že by sme vôbec nemali rozlišovať medzi dobrým a zlým. Keď stojím na križovatke, jedna cesta je dobrá a druhá zlá. Nechať dojča hrať sa so sviečkou je zlý nápad. Dokonca, ako sme spomínali, aj samotná advaita začína slovom „nie“.

Tu ide o hodnotenie sveta ako celku – a o tom je aj celý tento článok. Na tej najvyššej úrovni je vesmír dokonalý a všetky jeho súčasti sú v harmónii. Možno si ľahšie predstavíte ľudské telo. Päťdesiat miliárd buniek tu v dokonalej spolupráci vykonáva neuveriteľné zložité úlohy. Neznamená to, že by každá jedna bunka bola nevyhnutne v poriadku. Naopak, k vyváženému životu patrí neustále upratovanie. Telo neustále vyhodnocuje a rozhoduje sa, ktorú časť potravy strávi a ktorú vylúči. Imunitný systém neustále kontroluje, či sa po tele nemotajú nejaké cudzie bunky a ak ich nájde, tak ich veľmi rýchlo a rázne zničí. Je tam boj, ale ten je len malou súčasťou obrovskej harmónie. Keď sa harmónia poruší, človek dostane rakovinu. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jednota po prebudení

Po prebudení budete zreteľne vidieť, že vesmíre je spravovaný dokonalou múdrosťou a láskou. Budhisti učia, že princípom, ktorý drží vesmír pohromade, je súcit. Súcit, ktorý vnímame ako pocit, je subjektívne vnímanie existencie tejto súdržnej sily.

Preto je pre budhistov súcit veľmi dôležitý. Píšu o ňom veľkí filozofi a mnísi sa ho dlhé roky cvičia v kláštoroch. Nečudo teda, že budhisti vedia o súcite oveľa viac než ľudia zo západu. Prijať jedinú vetu ako poučku, teda nemusí znamenať úplné pochopenie toho, čo tým chcel autor povedať.

Myslím, že sa nestane nič zlého, keď si my, ľudia zo západu, nahradíme súcit láskou. Láska je sila, ktorá drží vesmír pohromade. Láska, ktorú vnímame ako pocit, je subjektívne vnímanie existencie tejto súdržnej sily.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Všetci vieme z vlastnej skúsenosti, že láska znamená jednotu, blízkosť a harmóniu. Láska priťahuje sexualitu, intímnosť, či aspoň túžbu tráviť čas spolu. To všetko sú prejavy jednoty. A presne to je tá jednota, po ktorej advaita volá, keď hovorí „nie dva“. Nedeľme tú jednotu napoly, pokazili by sme ju.

Po prebudení budete neustále veľmi zreteľne vnímať túto jednotu. Bude vám celkom jasné, že vesmír je plný múdrosti, lásky a krásy. A že si dokáže udržať poriadok a že mu na vás záleží. Bude vám celkom jasné, že vás nič nedokáže ohroziť. Báť sa je asi tak nezmyselné, ako keby sa malé dieťa, ktoré sa drží mamy za sukňu, bálo sliepky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dve strany jednoty

Kým sme hovorili o jednote ako o láske, znelo to pekne a príťažlivo. Ktože by také niečo nechcel? Tá vec má však aj svoju druhú stránku, ktorá u mnohých ľudí spôsobí, že život v jednote odmietnu.

Podľa Biblie Boh stvoril svet za šesť dní. A každý večer skonštatoval, že to, čo stvoril, je dobré. V božích očiach je dobré všetko, čo je stvorené. Potom ale Eva s Adamom zjedli jablko zo stromu poznania a zla a začali rozlišovať. Stvoriteľovi bolo všetko dobré, ale oni sa rozhodli časť sveta odmietnuť a označiť ju za zlú. Týmto rozlišovaním postavili okolo raja plot – hranicu medzi dobrým a zlým. Čo bolo za plotom, to vyhlásili za zlé. Vzápätí sa sami ocitli za tým plotom. V Biblii sa píše, že ich Boh vyhnal z raja. V skutočnosti sa ale vyhnali sami. Keby neboli postavili plot, nebolo by ich kam vyhnať.

Za tým nie je nejaká Božia pomstychtivosť. Za tým je prostý princíp: Raj je jedno. Peklo sú dve. Keď postavíte plot, vždy sa ocitnete na tej nesprávnej strane.

Všimnite si zobrazenie čerta v ľudovej tvorivosti. Je plný symbolov rozdvojenia: V ruke drží vidly, v ktorých sa jedno porisko štiepi na niekoľko zubov. Na nohe má kozie kopyto. Koza je párnokopytník, každá jej noha má dve kopytá. Na druhej nohe kopytá nemá, aby sa tak zdôraznilo, že aj nohy sú dve. Peklo vzniklo tak, že Lucifer, ktorý bol predtým anjelom, odmietol poslúchať. Niektorí vychovávatelia podľahnú pokušeniu vyvodiť z tohto poučenie pre detičky, že majú pekne poslúchať a papať mrkvičku, ale vo svetle našich úvah vyzerá pravdepodobnejšie, že odmietol poslúchať, čiže počúvať melódiu lásky a jednoty, ktorou zvučí celý vesmír, a zostal v disonancii. Dosť sa tým podobá na rakovinovú bunku, ktorá tiež odmieta harmóniu s celým organizmom.

Problém je v tom, že mnohí ľudia na rozdeľovaní sveta trvajú. Nástoja na tom, že niektoré prvky v ich živote sú zásadne neprijateľné – počnúc od svokry, cez komáre v lete, až po neochotu pubertálneho syna učiť sa matematiku.

Nesúďte

Povedzme si to rovno: Za osvietenie, prebudenie, či raj, nech to už nazveme akokoľvek, musíme zaplatiť tým, že sa radikálne a navždy zbavíme akéhokoľvek odsudzovania.

Keď niekoho odsudzujem, tak staviam medzi neho a seba plot. Je to ten istý plot, ktorý ohraničuje raj. A, nech je už ten druhý akýkoľvek, ja budem vždy na tej nesprávnej strane. Ja som bol totiž ten, čo svojím odsúdením pokazil jednotu. Jeho sa to nijako netýka, neublíži mu to ani trochu. Za to mne to ublíži veľmi.

Nikdy sa nestanem osvieteným, keď budem odsudzovať. Toho, koho odsudzujem, nebudem nikdy vidieť vo svetle. Nebudem mu rozumieť, bude pre mňa čiernou dierou. Pretože odsúdenie znamená „nechce sa mi namáhať so snahou pochopiť ťa, vcítiť sa do teba a milovať ťa“.

Čo viem o tom druhom? Čo viem o tom, ako vyrástol, čo prežil, ako myslí, ako cíti, aké gény dostal do vienka?

A kto som, aby som súdil Stvoriteľa? Možno má s tým človekom nejaké zámery. Možno je práve jeho zámerom cez správanie toho človeka mi ukázať, aký som hlúpy, keď ho odsudzujem. V takom prípade mi ten človek vlastne poskytuje službu. Nie je zlý nápad považovať každého neznesiteľného človeka za svojho učiteľa.

Áno. existujú ľudia, od ktorých sa musíme nejako dištancovať, lebo by nás zničili. Ak nás pud sebazáchovy k niečomu vedie, nemá zmysel proti tomu bojovať – ako sme spomenuli, to, čo v nás dokáže a chce bojovať, je naše ego – a nie je dobré takto ho posilňovať. Prijmime však túto situáciu pokorne ako indikátor našej nedokonalosti.

Snažte sa vycítiť vesmírny súlad aj v neznesiteľných ľuďoch. Sú ako nejaký čudný nástroj v orchestri. Skladateľ vesmírnej symfónie však potreboval do orchestra aj ich. Snažte sa pochopiť, alebo, ešte lepšie, srdcom vycítiť, aký mal Stvoriteľ zámer, keď pripustil, aby po svete behalo také čudo. Ale chápanie nie je najdôležitejšie. Najdôležitejší je súlad, súcit a láska.

Čo na to povedia kresťania

Paradoxne sa zdá, že tento koncept bezpodmienečného neodsudzovania bude ťažšie prijateľný práve pre zbožných kresťanov. Obávam sa, že niektorí moji kresťanskí priatelia budú toho názoru, že sa v tejto úvahe dopúšťam neprípustnej tolerantnosti voči hriechu. Nechcem tu z tohto robiť teologický traktát, ale dovolím si kvôli nim ešte jeden citát z Biblie.

Existuje príbeh o tom, ako sa farizej a mýtnik modlili v chráme. Dnes vnímame slovo „farizej“ ako označenie falošníka, ktorý sa robí lepším, než je. Možno k tomu vnímaniu prispel práve tento príbeh. V skutočnosti boli farizeji ľudia, ktorí vzorne žili podľa Mojžišových zákonov, ktorými sa spravovala židovská spoločnosť. Mýtnik bol zas verejný hriešnik, všeobecne opovrhovaný za to, že kolaboroval s okupantskou rímskou mocou. Farizej sa v modlitbe pochválil Bohu, ako vzorne všetko dodržiava a pripomenul mu, o čo je lepší od mýtnika, ktorý sa modlil o kúsok ďalej. Mýtnik sa zas modlil v tomto zmysle: „Pokašľal som, čo sa dalo, prosím ťa, potrebujem pomoc.“ Poučenie z príbehu spočívalo v tom, že Boh mýtnikovi pomohol, zatiaľ čo farizej bol v tom chráme úplne zbytočne. Ja dodávam, že to bolo preto, lebo postavil medzi seba a mýtnika plot. V skutočnosti nebol lepší od toho mýtnika. Vo vesmírnom orchestri je to ako v každom inom orchestri: Buď sú dobrí všetci, alebo nie je dobrý nikto. Buď bol ten koncert dobrý a harmonický, alebo nebol. Myslím, že v tomto zmysle treba chápať aj tvrdenie o tom, že Ježiš Kristus na seba vzal naše hriechy. Neoddelil sa od nás a tým nás spasil.

Záver

Je to tak, ako keď sa skupinka turistov vyberie na túru do hôr. Všetci sa musia prispôsobiť tomu najpomalšiemu a aj najväčšie nemehlo sa musí večer ocitnúť v bezpečí chaty. Ak by to tak nebolo, bola by to hanba a porážka pre všetkých. Považujeme za samozrejmé, že ak sa niekomu v horách niečo stane, hoci aj z jeho vlastnej viny a hlúposti, sme ochotní urobiť veľmi veľa pre to, aby sme ho zachránili. Desiatky záchranárov sú ochotné hľadať ho mnoho dní. Ak treba, vyletí kvôli nemu helikoptéra. Je to krásny étos. Možno preto sú hory také vznešené.

Marian Smolík

Marian Smolík

Bloger 
  • Počet článkov:  83
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Svet je dobrý a dokonalý. Zlo je optický klam. Sú ešte chvíle, kedy sa mi to vidí inak, ale verím, že keď raz zmúdriem, budem ho vidieť práve takto.Neuvádzam tu kvalifikované rady. Ak vás tieto články inšpirujú k tomu, aby ste niečo urobili, robíte to na vlastnú zodpovednosť.Pozrite tiež moju facebookovú stránku Odpovede z ticha https://www.facebook.com/Odpovedezticha Zoznam autorových rubrík:  Literárne úletyRasizmus a iné predsudkyÚnik pred realitou - technikyMatematické úvahySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu