Minimalizmus 3: Oblečenie

Autor: Marian Smolík | 22.1.2018 o 6:00 | Karma článku: 1,14 | Prečítané:  509x

Oblečenie je účinným nástrojom, pomocou ktorého môžeme vysielať druhým ľuďom signály. Nemalo by sa však stať nástrojom na zakrývanie problémov a vytváranie blokov.

Už počujem, ako niektoré dámy vravia: „Minimalizmus v oblečení, to by sa tak chlapom páčilo!“ Nie, dnes tu nebudeme hovoriť o erotike, ani o otužilosti. To sú zaujímavé témy a môžeme si o nich niekedy čosi povedať, ale dnes to bude o inom. Nebude to o tom, koľko oblečenia máte na sebe, ale o tom, koľko oblečenia máte v šatníku.

Úcta

Keď sme čistí a pekne oblečení, prejavujeme tým partnerom úctu. Vyjadrujeme tým, že nám záleží na tom, aby sa v našej prítomnosti cítili dobre.

Napríklad oslavu by sme rovno mohli definovať ako „stretnutie, pri ktorom je nám všetkým dobre“. K uprataným a vyzdobeným priestorom a dobrému jedlu patria aj pekne oblečení a voňaví (alebo aspoň nesmrdiaci) účastníci.

Z tohto hľadiska sú veľmi dôležité oslavy pri rôznych životných udalostiach. Pekným oblečením hosť hovorí: „Želám si, aby bola pre oslávenca táto udalosť príjemná. Som na jeho strane a chcem, aby sa mu vodilo dobre.“ Pre rodičov malých detí pri krste alebo pre nevestu, ktorá sa vydáva, to môže byť veľmi potešujúce posolstvo. Dôležité je to dokonca aj pre pozostalých na kare, kedy sotva možno hovoriť o príjemnej udalosti.

Pekne sa obliecť však neznamená kúpiť si na každú príležitosť nové šaty. Svoju rolu hrá aj kontrast: napríklad mužovi, ktorých chodieva oblečený po väčšinu času v montérkach, bude stačiť na všetky príležitosti jeden oblek. Ak zvolil na začiatku dostatočne neutrálny strih, ak udržuje oblek čistý, ak ho vytiahne naozaj len na slávnostné príležitosti a ak medzičasom nepribral, tak mu jeden oblek vydrží aspoň na niekoľko desaťročí.

U žien je to komplikovanejšie.

Sebaúcta

Pre ženy býva dôležité, aby vyzerali pekne. Má to svoje racionálne opodstatnenie: muži sa k pekným ženám správajú ochotnejšie a priateľskejšie. Niektoré ženy dokážu spraviť zo svojej krásy vyslovene nástroj na ovládanie mužov – a cez nich aj celého svojho okolia.

Je tu však aj poetickejší aspekt. Jednoducho sa radi dívame na niečo pekné. Tak, ako sa nám páči krásny západ slnka alebo chutná malá mačička, tak sa nám páči aj pekný človek.

Jeden biológ mi to vysvetlil takto: Hnacím motorom súťaže v obliekaní je boj o získanie partnera. Štyridsaťročné ženy nemôžu konkurovať dvadsaťročným v kráse tela, ale ich silnou zbraňou je spoločenský vplyv. Ten využívajú na vytvorenie faktorov, ktoré bránia mladým využívať ich prednosti. Vytvorili tlak, že telo treba zahaliť oblečením. Štyridsaťročná nemá také pekné telo ako dvadsaťročná, ale má viac peňazí a môže si kúpiť krajšie šaty. Preto urobili zo súťaže tiel súťaž šiat. A vytvorili aj tlak módy, ktorá núti všetkých kupovať si stále nové a nové šaty. V tejto súťaži nevyhráva najkrajšia, ale najbohatšia.

Možno je toto vysvetlenie trochu nezdvorilé a asi ani nie je príliš presné, ale nemožno mu uprieť istú logiku. Naozaj tu môže pôsobiť aj takýto faktor.

Masky

Keď sa rodičia snažili vás v ranom detstve formovať, možno vo vás vzbudili dojem, že ak sa nebudete správať tak, ako si to želajú oni, tak vás nebudú mať radi. V našich krajoch je to bežná metóda výchovy.

Nedostatok lásky zo strany rodičov znamená pre dieťa smrteľné ohrozenie. Ak by mu rodičia prestali venovať náležitú pozornosť, dlho by neprežilo. Obava, že nedokážem splniť požiadavky rodičov a oni ma potom opustia, sa pre mnohých stala celoživotnou traumou. V dospelosti sa zmenila na obavu, že ma zavrhne moje najbližšie okolie. V dospelosti to už väčšinou nie je otázka prežitia, ale byť vydedencom je vždy krajne nepríjemný stav.

V snahe byť prijatí sa mnohí ľudia snažia správať tak, aby sa tým druhým zapáčili. Často konajú aj proti svojej prirodzenosti. Inými slovami, nosia masku. Taká maska má viac vrstiev: naučené správanie (etiketa, pozrieme sa na ňu niekedy nabudúce), nacvičená mimika (úsmev typu cheese), mejkap, účes, šaty, šperky, tituly, vizitky a podobne.

Šaty teda môžu byť súčasťou masky. Nedá sa povedať, že by maska bola jednoznačne zlá. Ak sa ocitnete medzi neznámymi ľuďmi, je vám dobrou barličkou. Len netreba zabúdať, že je to akési dočasné núdzové riešenie. Diogenes ani Ján Krstiteľ také barličky nepotrebovali. A Einsteina by počúvali s úctou, aj keby prišiel prednášať v trenírkach.

Mimochodom, mali sme na vysokej škole takého prednášajúceho. Chodil v roztrhaných texaskách a ufúľanom tričku. Pri prednášaní si niekedy sadol na zem, inokedy sa postavil na stôl. Ak niekto nedával pozor, tak do neho hodil kriedu. Bol to jeden z najlepších prednášajúcich, akých sme mali. Potom ho zo školy vyhodili, lebo si odmietol vziať pri akejsi oficiálnej príležitosti oblek. Našiel si školu, kde si oblek obliekať nemusel a kde za tie isté prednášky dostával päťnásobný plat. Naša smola bola, že tá škola bola v Kanade.

Uniforma

Osobitným druhom šiat je uniforma. Môže to byť ozajstná uniforma, ktorú v práci vyfasujete, môžu to byť nejaké unifikované montérky, môže to byť dress code, čiže predpis ako sa máte do práce obliekať, ale môže to byť aj neoficiálna uniforma, ktorá vznikla v dôsledku davovej psychózy.

Uniforma môže mať svoj význam. Dozaista je dobré, keď možno na prvý pohľad odlíšiť policajtov, keď možno rozlíšiť hráčov dvoch hokejových tímov, a dobre je aj keď v obchode viete odlíšiť predavača od zákazníka.

Zlé je, keď sa uniforma používa ako nástroj na dosiahnutie uniformity v myslení. To je už ťažká manipulácia a mali by ste si dobre rozmyslieť, či vám stojí za to. Najmä armády sa často dopúšťajú tohto prehrešku.

Ak nosíte uniformu, nezabudnite pod ňou zostávať sami sebou. A nemajte ju na sebe ani o minútu dlhšie, než je absolútne nevyhnutné.

A úplne zlé je, keď sa stane, že po vyzlečení uniformy odrazu zistíte, že niektorí ľudia, ktorí vás mali radi, prípadne vás obdivovali, vás odrazu obdivovať prestali. A vtedy si uvedomíte, že v skutočnosti neobdivovali vás, ale obdivovali tú uniformu. Vy ste boli pre nich len výkladná figurína, ktorá tú uniformu nosila. Myslite na to, keď sa niekedy budete cítiť v uniforme nesmierne dôležití.

Minimalizmus

Ak si často kupujete nové šaty, ak úzkostlivo dbáte o svoj vzhľad, položte si otázku, nakoľko je toto vaše správanie súvisí so strachom z neprijatia. Čo by sa stalo, keby ste raz prišli do spoločnosti neupravení? Ako by ste sa cítili?

Nevravím, že nemáte chodiť oblečení pekne, keď vám to robí radosť. Ale keď boli tie šaty krásne, keď ste ich kupovali, pravdepodobne budú rovnako krásne aj o desať rokov. A povedzme plesové šaty nenosíte tak často, aby sa vám nejako rýchlo opotrebovali.

Nenechajte sa zotročiť módou. Ak úzkostlivo riešite, či je vaše oblečenie dosť módne, tak vedzte, že ste si z vlastnej iniciatívy vyrobili úplne zbytočný problém. Ak máte starosti a výdavky len preto, aby nad vami kadejakí pomýlení nešťastníci neohŕňali nos, nuž nejdete správnym smerom. Verte, bude to stále len horšie.

Šaty ani masky vám strach z neprijatia nevyliečia. Kupovať šaty je drahý a neefektívny spôsob liečenia tohto strachu. Pohľadajte lepší spôsob, uľaví sa vám.

Aký je lepší spôsob? Napríklad tento: Tej obrovskej láskavej sile, ktorá stvorila vesmír a dodnes ho udržiava, ste stáli za to, aby vás priviedla na svet. Slnku stojíte za to, aby na vás svietilo, kvetom stojíte za to, aby kvôli vám rozkvitli, zvieratá a rastliny obetujú svoj život, aby ste vy mali čo jesť. Ste Božie dieťa – a to je taká honosná pozícia, že nijaké ďalšie atribúty na tom nemôžu nič zmeniť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štát plánuje otvoriť trh s online hazardom. Vyhovovalo by to najmä Pente, tvrdia aktivisti

Nový zákon podľa stávkarov pomôže proti nelegálnemu hazardu.

DOBRE RÁNO

Dobré ráno: Súd mu vymeral 12 rokov, chce sa stať primátorom

Ako sa u nás robí komunálna politika.


Už ste čítali?