reklama

Minimalizmus 4: Cestovanie

Turistika je obrovské priemyselné odvetvie. Kvôli nemu spaľujeme naftu, zaťažujeme životné prostredie. Na druhej strane tým dávame živobytie mnohým chudobným a učíme sa rozumieť aj iným národom a kultúram.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Cestujte, ak na to máte a baví vás to. Cestujte a užite si to. Je však užitočné občas sa zamyslieť, čo chcete tým cestovaním dosiahnuť či to skutočne dosahujete, a či je to hodné tých peňazí a toho úsilia, čo do toho vkladáte. Dozaista nie je rozumné kúpiť si za drahé peniaze maláriu alebo sa vrátiť z dovolenky určenej na zotavenie unavenejší, než ste boli, keď ste na ňu išli.

Chcete si príjemne oddýchnuť?

Fero sa rozhodol, že venuje víkend intenzívnemu oddychu. Bol bohatý a tak kúpil pre celú rodinu víkendový pobyt v luxusnom horskom hoteli v Alpách. Hotel bol príjemný, vzduch bol čistý, výhľad krásny. Jedlo trochu drahé, ale chutné. Večer sa na terase hotela robilo dokonca barbecue a k nemu sa podávalo značkové víno. Urobili si niekoľko prechádzok po okolí a stihli sa aj trochu spriateliť s niektorými hosťami.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj Jano sa rozhodol, že venuje víkend intenzívnemu oddychu. Dohodol sa s kamarátom Jožom a obidve rodiny sa vybrali na Jožovu chalupu, čo zdedil po rodičoch. Okolo domu sa trochu narobili, ale deti mali ohromný zážitok z toho, že mohli kálať drevo, zakurovať v peci a kŕmiť susedovie králiky. Vzduch bol rovnako čistý. Výhľad nebol vysokohorský, ale bol krásny: rozkvitnutá lúka, zopár dreveníc a za tým všetkým hustý les. V miestnom obchodíku kúpili nejaké špekáčky a opekali si. Pozvali aj suseda a dobre urobili: sused prišiel aj s demižónom vína. Mali šťastie: to víno nebolo o nič horšie než to Ferove v Alpách. Deti po celý týždeň behali na bicykli, hrali sa s miestnymi psami a chodili na huby. Kto bol unavený, jednoducho si ľahol na voňavú lúku za domom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo do kvality zážitku boli obidve dovolenky porovnateľné. Akurát tá Janova bola oveľa lacnejšia.

Ak má byť vaša dovolenka určená na oddych, oddychujete na nej naozaj? Máte na nej dosť príležitostí tráviť čas spánkom, pri knihe, pri televízore, alebo pri družnom rozhovore? Trávite veľkú väčšinu dňa s pocitom „teraz nič nemusím?“ Vrátite sa skutočne oddýchnutí? Lebo ak nie, potom ste si to nezorganizovali veľmi dobre.

Chcete sa venovať aktívnemu oddychu?

Povedzme si to otvorene: Ak sa celý rok nevenujete pravidelne aspoň nejakému druhu pohybu, tak dovolenka venovaná aktívnemu oddychu nemá veľmi význam. Desať minút rannej rozcvičky v obývačke, občas sa ísť prebehnúť do neďalekého parku, alebo aspoň do uličiek okolo vášho domu, občas ísť na huby do neďalekého lesa – to všetko je účinný aktívny oddych, ktorý vás nestojí ani cent. Ak si to potom občas spestríte lyžovačkou alebo vysokohorskou turistikou, je to fajn. Ale neklamte sami seba: kto naozaj chce cvičiť, ten cvičí pravidelne a v akýchkoľvek podmienkach.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Možno, že vo vašom prípade tieto úvahy neplatia. Možno je to u vás inak. Je však dobré zamyslieť sa nad tým, či je vám taká dovolenka naozaj na úžitok a na radosť. Lebo na niečo z toho by vám mala byť, inak nemá význam na ňu chodiť.

Chcete sa vyťahovať?

Atraktívna mladá žena sa možno chce blysnúť pred kamarátmi v novom výstroji na lyžovačke. Staršia dobre situovaná žena chce možno dokázať susedom, že nie je žiadne béčko a že si môže dovoliť chodiť do drahých destinácií. Dobre situovaný pán sa vyberie na dovolenku do drahého hotela loviť baby.

Toto všetko sú zlé motívy. Investujete do hodnôt, ktoré vám šťastie neprinesú. Postavte si k svojmu vlastnému šťastiu seriózne a hľadajte ho tam, kde je.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Chcete poznávať cudzie kraje?

To je rozumný dôvod, prečo cestovať. Cestovanie vás núti prekonávať isté nepohodlie a učiť sa nové veci. To je celkom fajn.

Keď však už tomu venujete úsilie, tak si dajte pozor, aby ste naozaj poznávali. Najmä na vychytených destináciách vytvárajú cestovné kancelárie a hotely okolo turistov akúsi bublinu. Pripravia im podujatia a cesty po známych pamiatkach. Vidíte len to, čo vám sprievodca chce ukázať. Po celý čas sa takmer výlučne stretávate len s ľuďmi, ktorí žijú z cestovného ruchu a jediné, čo ich zaujíma, je, ako z vás vytiahnuť peniaze.

Ak chcete naozaj poznať krajinu, navštevujete zastrčené uličky. Pustite sa do reči s nejakým obyčajným človekom, ďaleko od autobusu a od hotela. Pomáhajte pár hodín nejakému remeselníkovi. Nechajte sa pozvať na obed do rodiny. Hľadajte zastrčené pamiatky a múzeá, kam turistov nevodia. Pustite sa tam do reči s niekým miestnym.

Choďte do hĺbky, nie do šírky. Pripravte sa na cestu, niečo si o tej krajine prečítajte. Poproste niekoho miestneho, aby vám porozprával o miestnych zvykoch a histórii.

Nepohybujte sa vo vlastnej bubline

Už sme vraveli, že cestovné kancelárie zvyknú urobiť okolo turistov takú akoby bublinu, ktorá sa pohybuje všade s nimi, takže potom nevidia samotnú krajinu, ale len starostlivo pripravené vnútro tej bubliny.

Oveľa horšia je však bublina, ktorú si vytvoríte sami. Touto chorobou trpia najmä Američania, ale možno ju pozorovať aj u Európanov. Keď idete do cudziny, nechoďte tam naladení na to, že budete tých ľudí poučovať a že budete vyžadovať také pohodlie, aké ste mali doma. Choďte tam ako dobre vychovaní hostia. Rešpektujte ich zvyky a snažte sa ich pochopiť. Nalaďte sa na atmosféru, ktorú vyžarujú. Snažte sa správať tak, aby ste ich čo najmenej dráždili. Pri tej snahe sa naladíte na ich myslenie a cítenie a vtedy spoznáte niečo skutočne nové.

Nemá zmysel meniť zmyslové vnemy, ak nezmeníte svoj filter. Všetky zmyslové vnemy si výrazne filtrujeme, pretože všetky by ich mozog nestihol spracovať. Keď ste na cestách, tak sa snažte mať svoj filter otvorenejší než inokedy. Všímajte si neobvyklé javy, aj keď vám nepripadajú byť veľmi dôležité. Snažte sa uhádnuť, čo si tí ľudia myslia, ako cítia, ak vás vnímajú. Ak si tam s niekým vybudujete aspoň na pár dní bližší vzťah, tak sa ho rovno opýtajte ako vníma vás a Európanov vôbec. Prekáža mu niečo na vašom správaní? Čo by poradil Európanom? A nehádajte sa s ním. Vaším cieľom nie je dosiahnuť, aby ste sa na niečom zhodli. Vaším cieľom je čo najviac sa dozvedieť o krajine, ktorú ste navštívili.

Príbeh Rudyarda Kiplinga

Anglický novinár a filozof Gilbert Chesterton venuje vo svojom diele Bludári jednu kapitolu Rudyardovi Kiplingovi, autorovi slávnej knihy Mauglí. Kipling bol typické dieťa koloniálneho Anglicka. Veľa a rád cestoval po celom svete a dosť o tom písal. Cestovalo sa mu ľahko, lebo vtedy patrila asi tak polovica sveta Anglicku.

Kiplinga považovali za neobyčajne rozhľadeného človeka, ktorý toho veľa videl a mnohému rozumie. Chesterton však tvrdil, že opak je pravdou. Keď niekto veľa cestuje a všade sa zdrží len chvíľu, tak nemá čas tú krajinu poriadne spoznať a nemá ani čas vytvoriť si osobné vzťahy. Navyše, veľkú časť toho času strávil s Angličanmi v anglických hoteloch.

Podľa Chestertona na to, aby človek cestoval, netreba smelosť. Smelosť treba na to, aby človek zostal žiť na jednom mieste a znášal tam všetko, čo život prinesie. Zbabelec pri prvom náznaku komplikácií odíde. Smelý človek zostane.

Keď v roku 1968 prišli na Slovensko tanky, veľa ľudí ušlo do zahraničia. Vtedy som si vypočul veľa debát na tú tému. Kto je smelší? Ten, čo sa vydá do neznáma, alebo ten, čo zostane? Mnohí z tých, čo zostali, považovali emigráciu za prejav zbabelstva. Fakt je, že vtedy ono hrôzostrašné neznámo znamenalo mimoriadne prosperujúce krajiny: Nemecko, Švajčiarsko, Kanada, či USA. Vtedy boli oveľa príťažlivejšie než dnes. A zostať znamenalo čeliť hrozbe, že skončíte na dvadsať rokov v gulagu. Vtedy sme ešte nevedeli, že k tomu nedôjde.

Príbeh slečny Marplovej

Slečna Marplová je slávna postava z detektívok Agaty Christie. Bola to stará panna, ktorá po celý život bývala na jednom mieste v malej zastrčenej dedinke. Mala možnosť spoznať len málo ľudí, ale zato ich spoznala mimoriadne dôkladne. Nakoniec nadobudla schopnosť riešiť záhady vďaka tomu, že každý človek jej pripomenul nejakého podobného človeka, ktoré kedysi v živote poznala a každá situácia jej pripomenula nejakú podobnú situáciu v minulosti. A ona vedela, kam to vyústilo vtedy v minulosti. Podobní ľudia sa správajú podobne a podobné situácie mávajú podobné konce. Jednoducho pozrela a videla.

Pustovníci

V dejinách bolo veľa veľkých duchovných učiteľov, ktorí toho veľa nenachodili. Diogenes sedel v sude a príliš sa od neho nevzďaľoval. Viacerí kresťanskí svätci strávili takmer celý život na jednom mieste v kláštore. Autor najlepšieho latinského prekladu Biblie, patrón prekladateľov, svätý Hieroným, bol pustovník, ktorý sa nepohol zo svojej jaskyne. Ramana Maharší, ktorý je považovaný za najväčšieho moderného indického svätca, sa po celý život nepohol z kláštora. Veľkí mudrci sa nevydávali na výlety do neprebádaných krajov. Vydávali sa na výlety do neprebádaných krajov svojho vnútra.

Užite si to

Nechcel som vám pokaziť radosť z cestovania. Užite si ho a radujte sa z neho. Ale nezaškodí, ak občas popremýšľate, ako si ho užiť ešte lepšie.

Marian Smolík

Marian Smolík

Bloger 
  • Počet článkov:  83
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Svet je dobrý a dokonalý. Zlo je optický klam. Sú ešte chvíle, kedy sa mi to vidí inak, ale verím, že keď raz zmúdriem, budem ho vidieť práve takto.Neuvádzam tu kvalifikované rady. Ak vás tieto články inšpirujú k tomu, aby ste niečo urobili, robíte to na vlastnú zodpovednosť.Pozrite tiež moju facebookovú stránku Odpovede z ticha https://www.facebook.com/Odpovedezticha Zoznam autorových rubrík:  Literárne úletyRasizmus a iné predsudkyÚnik pred realitou - technikyMatematické úvahySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu