O láske 4: Neočakávajte od vzťahov priveľa

Autor: Marian Smolík | 1.2.2018 o 6:00 | Karma článku: 3,51 | Prečítané:  314x

Čo môže byť krajšie než prvá láska? V tej chvíli ste si absolútne istí, že ste práve našli priamu cestu do neba. Nie je ľahké vyrovnať sa s poznaním, že to priama cesta do neba nebola.

Materinská láska

Prvá forma lásky, s ktorou máme skúsenosť, je materinská láska. Tá má najbližšie k láske ako princípu, čo drží vesmír pohromade. Náš súkromný vesmír teda určite pohromade drží. Vďaka maminej láske máme všetko, čo potrebujeme na prežitie.

Komplikuje sa to tým, že potrebujeme dospieť, a tak sa formy menia.

  • Kedysi sa mama starala o to, aby sme boli náležite oblečení. Neskôr sa musíme začať obliekať sami. Potom sa musíme naučiť si kupovať oblečenie sami. A napokon si na to oblečenie musíme zarobiť sami.
  • Kedysi sa mama starala o to, aby sme vždy mali čo jesť. Zaplakali sme a za malú chvíľu sme dostali jesť. Neskôr sa musíme naučiť vkladať si jedlo do úst sami. Potom sa musíme naučiť si to jedlo sami pripraviť. A napokon si na to jedlo musíme sami zarobiť.
  • Kedysi bola naša mama naším spoľahlivým útočiskom. Keď nám bolo smutno, vždy sme mohli skončiť v jej náručí. Neskôr nám už nebola okamžite k dispozícii, museli sme sa naučiť prežiť istý čas bez nej, napríklad v škole. Museli sme sa naučiť nájsť si a udržať kamarátov sami.

Materinskú lásku už nikdy viac nezažijete

Je to jednoducho otázka vývoja. Materinskú lásku nezažijete rovnako ako nezažijete materinské mlieko, cumeľ alebo detské dupačky.

Často sa stáva, že človek včas nedospeje a očakáva materinskú lásku tam, kde ju už dostať nemôže. Je to podobné, ako keby dvadsaťročný človek hľadal ženu, ktorá by mu dala napiť mlieka z prsníka. To nikdy nebude fungovať, pretože je to prekonaná forma. Toto sa stáva najmä ľuďom, ktorí v ranom detstve nezažili tej materinskej lásky dostatok, či už z objektívnych dôvodov (napríklad keď matka zomrela) alebo zo subjektívnych dôvodov (napríklad v dôsledku istej matkinej pedagogickej nešikovnosti si dieťa zle vysvetlilo situáciu).

Až príliš často potom mladík hľadá dievča, ktoré by mu nahradilo matku a ona zas hľadá niekoho, kto by jej nahradil otca. To nikdy nefunguje. Nefunguje to dokonca ani vtedy, ak by si ten mladík našiel ženu, ktorá je o generáciu staršia, takže by mu tú mamu skutočne robiť mohla. On sám je už iný, jemu samému už tá forma nevyhovuje. Akurát, bohužiaľ, nepozná žiadnu inú. (Mimochodom, vekový rozdiel ešte nemusí znamenať, že ide o tento prípad. Existujú aj zdravo fungujúce manželstvá s takýmto vekovým rozdielom.)

Nečakajte od partnerstva pohodlie

Toto je veľká chyba, ktorej sa dopúšťajú mnohí. Myslia si, že v partnerstve sa im bude žiť pohodlnejšie. To nie je pravda ani náhodou.

Áno, dvom sa žije ľahšie ako jednému. Stačí im jedna domácnosť, varia len raz, navzájom si pomáhajú. Ale funguje to len vtedy, keď sa vedia dobre skoordinovať. A to je práca navyše.

Áno, sex prináša do života veľa pekného. Ale ak má mať svoju plnohodnotnú formu, treba k nemu veľmi veľa empatie. Príslušné fyziologicko-psychologické mechanizmy sú nesmierne zložité, najmä u ženy. Ak po tom sexe v tej chvíli naozaj netúži z hĺbky duše, tak pre ňu môže byť trpkým sklamaním. V záujme zachovania vzťahu možno presvedčí seba samu, že to bolo v poriadku, ale nebolo. Potláčanie pocitov sa hromadí a skôr či neskôr sa vykľuje šidlo z vreca. To, že sa polovica manželstiev rozpadá, má svoj dôvod.

Účelom partnerského spolužitia nie je pohodlie. Účelom partnerského spolužitia je rast.

Nevstupujte do partnerstva slabí, s očakávaním, že to bude čosi ako wellness, v ktorom naberiete sily. Vstupujte do partnerstva na vrchole svojej kondície, s očakávaním, že to bude čosi ako majstrovstvá, na ktorých idete podať svoj vrcholný športový výkon.

Ak má partner nedostatky, neočakávajte, že sa zmení.

Ak si beriete niekoho, kto má isté nedostatky, ale vy veríte, že sa ich s vašou pomocou zbaví a zmení sa, nuž vedzte, že sa to nestane. Nejdem tvrdiť, že pravdepodobnosť takejto pozitívnej zmeny je nulová, ale je tak nízka, že spoľahnúť sa na ňu je ako spoľahnúť sa na to, že strašne zbohatnete pri hracích automatoch. Bohužiaľ, rovnako ako pri tých hracích automatoch, to ľudia vnímajú skreslene – predstavujú si, že nádej na výhru je oveľa vyššia než v skutočnosti je. Najlepšie je rovno na tú možnosť zabudnúť.

Ak má váš budúci partner nejakú chybu, tak si ho neberte. Ak si ho silou-mocou chcete vziať, tak si ho vezmite s plným vedomím aj s tou chybou. A neopíjajte sa rožkom. Ak má nejakú chybu, tak počítajte s tým, že sa tá chyba bude vynárať vo všetkých možných situáciách a súvislostiach. A časom sa skôr zhorší ako zlepší. Možno ste dobrodruh a chcete mať v živote nejaký adrenalín. V takom prípade smelo do toho. Ale skúste si položiť otázku, dokedy vás to bude baviť.

Ak je partner ideálny, neočakávajte, že sa nezmení.

Všetci sa meníme. A tie hlavné zmeny nie sú k lepšiemu. Všetci starneme a nakoniec zomrieme. Ak si potrebujete byť v prítomnosti niekoho kvôli jeho vlastnostiam, tak si neobstarajte životného partnera, ale zamestnanca alebo sluhu. Toho vždy môžete vymeniť, keď vám prestanú vyhovovať jeho úžitkové vlastnosti.

O čom je teda partnerstvo?

Partner vám koncentruje vesmírny princíp lásky. Je pre vás kusom hmatateľnej lásky, ktorú máte na dosah ruky. V skutočnosti je barličkou, prechodom medzi koncentrovanou hmatateľnou materinskou láskou a univerzálnou láskou všehomíra. Múdri starí ľudia sa nakoniec dokážu prepracovať aj k tej vesmírnej polohe, kedy z nich dokáže vyžarovať láska a pohoda, aj keď sú azda chorí, chudobní a osamelí.

Nemusí byť jednoduché dosiahnuť, aby ste sa sami rozozvučali tónom univerzálnej lásky ku všetkým. Ak ste dvaja, bude to ešte oveľa zložitejšie. Keď sa vám to ale podarí, bude váš súzvuk trvalejší, silnejší a oveľa krajší.

Nikdy nečakajte od partnera lásku. Jeho láska je jeho problém. Vy sa starajte, či vy vyžarujete dosť lásky, pretože vaša láska je váš problém. Nikdy neurobte z lásky obchod, to nebude fungovať, pretože každý bude mať pocit, že viac lásky dáva ako dostáva. To je nezmysel. Nie ste odkázaní na partnerovu lásku. Kúpete sa v mori vesmírnej lásky. Stačí otvoriť oči a naladiť si senzory, aby ste ju vnímali. A to dokážete bez ohľadu na to, ako sa správa partner.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štát plánuje otvoriť trh s online hazardom. Vyhovovalo by to najmä Pente, tvrdia aktivisti

Nový zákon podľa stávkarov pomôže proti nelegálnemu hazardu.

DOBRE RÁNO

Dobré ráno: Súd mu vymeral 12 rokov, chce sa stať primátorom

Ako sa u nás robí komunálna politika.


Už ste čítali?