reklama

Minimalizmus 5: Bývanie

Bývať potrebujeme. Byť bezdomovcom znamená byť na samom dne spoločenského rebríčka. Keď však dom presiahne istú veľkosť, prestáva plniť svoj účel.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Mikrodomy

Vo svete sa začína šíriť trend miniatúrnych domov. Orientačne si môžeme povedať, že mikrodom má plochu 5 m2 na obyvateľa plus 5 m2 na bytové jadro.

Nie sú to biedne domy. Niektoré sú dokonca luxusné. Ich typickými obyvateľmi sú normálne zarábajúci ľudia, ktorí by si v pohode mohli dovoliť normálny rodinný dom. Mnohí z nich predtým normálny rodinný dom mali. Lenže s domom mali aj hypotéku. A tak museli usilovne pracovať, aby ju dokázali splácať. Vôbec si nemali kedy užiť svoj draho zaplatený dom, pretože boli od rána do večera v práci. Jedného dňa si uvedomili, aký je to nezmysel.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V malom dome nemôžete pozvať širokú rodinu na oslavu narodenín, ale zostalo vám dosť peňazí na to, aby ste ich pozvali do reštaurácie. Nemôžete si lebediť vo vani (štandardom je prostý sprchovací kút), ale nemáte problém navštíviť každý týždeň wellness so saunou. Nezmestí sa vám tam veľká knižnica, ale dnes má už čoraz viac ľudí knihy v elektronickej čítačke. Televízor sa vám tam zmestí, aj počítač.

Mikrodomy sa zvyknú stavať ako mobilné domy (možno ich naložiť na nákladné auto žeriavom) alebo sú rovno budované na nákladných autách alebo na prívesoch. Tie na prívesoch dosť pripomínajú obyčajné turistické karavany, ale na rozdiel od nich mávajú vzhľad normálneho malého dreveného domčeka a vnútorné vybavenie je prispôsobené dlhodobému pobytu. Na takéto domy, ktoré nie sú pevne spojené so zemou, sa nevzťahuje stavebný zákon, takže je okolo nich oveľa menej papierovania.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Problémom býva pripojenie na inžinierske siete: vodu, elektrinu a najmä kanalizáciu. Na to neexistuje nejaké elegantné univerzálne riešenie. Ale dosť sa rozvíjajú technológie off-grid (mimo sietí), ktoré umožňujú žiť bez takéhoto pripojenia.

Tento trend sa rozvíja najmä v teplých štátoch USA. Tam netreba kúriť. V studených krajoch sa toto riešenie trochu komplikuje: ak chcete, aby vám v malom dome zostalo okrem izolácie aj trochu priestoru na bývanie, nemusí to byť celkom jednoduché. Samozrejme, dá sa to vyriešiť, a náklady na kúrenie sú vždy oveľa nižšie než vo veľkom dome.

Čo čakáte od domu?

Dom poskytuje ochranu pred počasím, priestor na uloženie vecí a súkromie. Na to nepotrebujete až tak veľa priestoru. Mikrodom je tak trochu extrém, ale sídliskové byty v panelákoch, v ktorých už polstoročia v pohode žijú státisíce Slovákov, sú len asi trikrát väčšie než mikrodom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tie sídliskové byty nie sú žiadna sláva, ale to, čo im chýba, je skôr kvalita okolia. Keby mali tie domy domovníka, keby sa chodby poriadne upratovali, keby bola na sídlisku lepšia infraštruktúra, keby sa niekto staral o zelené plochy pri domoch, mohlo to byť oveľa príjemnejšie bývanie. Niektorí domáci majstri si dokázali upraviť svoj byt tak, že je to vyslovene krásne a príjemné miesto.

Kedy je dom nadmerný?

Tu nejde o to, či máte byt alebo dom. Dom zaberie viac plochy, ale stále to môže byť skromné a primerané bývanie.

Dom je nadmerný vtedy, keď ním potrebujete ukazovať svoj spoločenský status. Dom je nadmerný vtedy, keď cítite potrebu mať kus zeme, kam nepustíte nikoho iného. Kúsok je v poriadku, kúsok súkromia potrebuje každý.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Uvažujte o tom, ako bývajú susedia. Opýtajte sa svojho srdca: nerozťahujete sa príliš? Tu nejde o to, že ste si na ten dom poctivo zarobili. Tu ide o to, že priestor na zemi je obmedzený a žiť chcú všetci. Naozaj využívate všetky tie priestory efektívne? Možno áno – potom je to v poriadku. Možno ste úprimne presvedčení o tom, že sa nerozťahujete príliš, že skôr by ste si zaslúžili viac. Ak si to myslí aj vaše srdce, potom je to v poriadku. Ak sa vám pravidelne stáva, že pocítite vďačnosť za svoje pekné bývanie, tak je to v poriadku.

V neporiadku je to vtedy, keď sa luxusným bývaním snažíte uspokojiť svoju túžbu po láske, šťastí a pokoji. Luxusné bývanie vám to uspokojenie neprinesie. Škoda míňať peniaze.

Nie rozmery robia domov domovom. Domov robí domovom láska. Či už máte malý byt alebo veľký, majte ho čistý a uprataný, určite sa v ňom budete cítiť príjemnejšie. To však nie je to najpodstatnejšie. Dôležitá je atmosféra. Možno ste si to už niekedy všimli. Vojdete do dverí a už cítite, aké sú vzťahy v rodine. Niekedy máte skoro až pocit, akoby steny nasiakli emóciami obyvateľov. Sú byty, z ktorých sa vám nechce odísť. A sú byty, do ktorých sa zdráhate vojsť. Dozaista, hrá tam rolu aj čistota a poriadok, ale sú aj byty vzorne udržiavané upratovačkou, ktoré nie sú útulné.

Všetci túžime po hniezde

Pud po hniezdení je silný. Či už je to skutočné vtáčie hniezdo, alebo hniezdo v prenesenom zmysle slova, čiže akékoľvek miesto, kde môžeme bezpečne splodiť a vychovávať deti, nejaké hniezdo potrebujeme. Život bez akéhokoľvek bývania je strašný.

Keď si už pomáhame slovom „hniezdo“, pozrime sa na to, ako je to v prírode so skutočnými vtáčími hniezdami. Ako rozoznáme hniezdo úspešných vtákov od hniezda menej úspešných vtákov? Nikdy nie podľa veľkosti. Hniezda toho istého druhu sú na celom svete rovnako veľké. Úspechom je viac vajíčok v hniezde, lepšie vystlatie hniezda, viac potravy pre deti, lepší dohľad rodičov. Nič z toho sa netýka samotného hniezda. Všetko sa to týka toho, čo je vnútri.

Viem si dokonca predstaviť, že priveľký dom menej uspokojí náš pud po hniezdení než dom, ktorý je primeraný. Na to, aby ste mali pocit útulnosti, potrebujete cítiť steny (alebo akýkoľvek iný ochranný štít) v istej vzdialenosti od tela. Keď sú priďaleko, už ich váš pud nevníma ako ochranu. Vtedy máte sklon urobiť si v dome akoby druhý, menší dom. Mama sa najlepšie cíti v kuchyni, ktorá býva relatívne malá. Dokonca aj v modernej veľkej kuchyni spojenej s obývačkou sa obkolesí aspoň rôznymi ostrovčekmi a pultíkmi. Odôvodňuje to tým, že potrebuje mať všetko blízko, aby sa nenabehala, no myslím si, že pocit chránenosti tam tiež hrá svoju rolu.

Otec sa najradšej zdržiava v dielni alebo pri počítači. Ten počítač býva často v malej izbičke, alebo aspoň je okolo neho vytvorený viac alebo menej izolovaný kútik. Dedo hľadá bezpečné útočisko vo veľkom kresle. A deti? Malé deti sú najšťastnejšie pod stolom. A úplne najlepšie je, keď je na tom stole obrus, ktorý na všetkých stranách siaha až po zem. Pamätáte sa, s akou radosťou ste si robili všelijaké stany a skrýše?

Hľadajte rodinné šťastie seriózne

Chcete žiť šťastný rodinný život? Kto by nechcel? Je to predsa veľmi dôležité, mať domov, v ktorom sa cítite isto, bezpečne a príjemne. Keď je to ale tak dôležité, tak si to zaslúži, aby ste sa trochu snažili a poriadne popremýšľali o tom, kde hľadať zdroje šťastia.

Nepochybne, istý priestor potrebujete. Netvrdím, že nemôže byť šťastný aj bezdomovec, ale to si už žiada vyššiu ligu duchovnej zrelosti.

Ak však už ten základný priestor máte, zamyslite sa nad tým, čo ešte potrebujete na to, aby tam bolo príjemnejšie, aby sa váš dom stal skutočným domovom. Ďalšiu izbu, alebo lepšie porozumenie s manželom? Klimatizáciu alebo večery strávené družným rozhovorom a hrami s deťmi? Luxusný kávovar, alebo babičku, ktorá vám s láskou veľmi chutne napečie i navarí a stačia jej na to dva kastróliky?

Najhorší spôsob, ako minúť peniaze

Najhorší spôsob, ako minúť peniaze, je investovať do luxusnejšieho domu a zariadenia preto, aby nad vami susedia neohŕňali nos, prípadne aby ste vy mohli ohŕňať nos nad nimi. To je vyslovene chorá situácia.

To je čisté a dokonalé víťazstvo marketingu developerov, realitných kancelárií, predajcov bytového zariadenia a hypotečných bánk. Tí všetci umelo vytvárajú túto patologickú spoločenskú atmosféru, aby z vás ťahali peniaze. Verte mi, že v mnohých prípadoch by ste dopadli lepšie, keby ste im tie peniaze dali a nič si za ne nevzali. Lepšie nič, než sa nechať vtiahnuť do atmosféry, ktorá vám ničí život.

Ešte raz o bezdomovcoch

Viackrát sme spomenuli, že istý minimálny priestor potrebuje každý. Bezdomovci sú naozaj v ťažkej situácii. V zime sú nezriedka v priamom ohrození života. A my chodíme denne okolo, dívame sa na to, a nič.

Dnes sa už dosť zabudlo na to, že podľa klasickej katolíckej etiky si človek, ktorého život je v priamom ohrození, smie vziať čo potrebuje, aj keď to nie je jeho. Ak si vyhladovaný žobrák vezme v obchode niečo na zjedenie, ak sa premrznutý človek schová v cudzom dome, nekoná tým nič zlé. Život je vyššia hodnota než majetok. Naopak, skôr si zaslúžia výčitku tí blahobytní, ktorí dopustili, aby sa ich blížny ocitol v takej biede.

Samozrejme, nie vždy sa dá takým ľuďom pomôcť. Niekedy jednoducho narazíte na múr a neviete, ako ďalej. Niekedy sám ten človek nechce. Alebo máte dosť vlastných starostí a nemáte už silu pomáhať. Nevravím, že by ste sa kvôli tomu mali umárať výčitkami. Možno však niekedy pocítite, ako vám srdce vraví, že ten či ktorý človek potrebuje pomoc práve od vás. Vtedy by bolo fajn, keby ste sa aspoň pokúsili čosi urobiť.

Viete, čo zachráni bezdomovca pred zmrznutím? Psia búda. Kedysi som staval pre nášho vlčiaka búdu a chcel som ju urobiť poriadne, podľa odporúčaní odborníkov. Odporučili mi dve steny z dosák a medzi ne 5 cm polystyrénu. Dal som 10 cm polystyrénu (čím náklady na búdu vzrástli o 4 eurá) a pes má luxusné bývanie.

Rozumejte mi dobre, nevravím, že pre bezdomovcov je dobrá aj psia búda. Vravím, že na začiatok by sme sa mohli pousilovať, aby mal každý aspoň tú psiu búdu. Urobte priestor, kam si ten človek môže pohodlne ľahnúť a uložiť si pár vecí, pridajte k tomu dobre utesnené dvere, ktoré sa dajú zamknúť, a výrazne tým zvýšite kvalitu jeho života. Bude chránený pred vetrom, dažďom, mrazom od zeme a bude môcť mať aspoň trochu majetku, ktorý si môže zamknúť. Ak si zoženie dostatok textílií na prikrytie, tak nebude trpieť zimou. Ľudia dokážu prespať pod stanom aj na južnom póle, ak majú dostatočne hrubý spací vak.

Marian Smolík

Marian Smolík

Bloger 
  • Počet článkov:  83
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Svet je dobrý a dokonalý. Zlo je optický klam. Sú ešte chvíle, kedy sa mi to vidí inak, ale verím, že keď raz zmúdriem, budem ho vidieť práve takto.Neuvádzam tu kvalifikované rady. Ak vás tieto články inšpirujú k tomu, aby ste niečo urobili, robíte to na vlastnú zodpovednosť.Pozrite tiež moju facebookovú stránku Odpovede z ticha https://www.facebook.com/Odpovedezticha Zoznam autorových rubrík:  Literárne úletyRasizmus a iné predsudkyÚnik pred realitou - technikyMatematické úvahySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu