Minimalizmus 6: Pomôcky

Autor: Marian Smolík | 12.2.2018 o 6:00 | Karma článku: 1,88 | Prečítané:  248x

Asi pred sto rokmi sa na trhu začali objavovať pomôcky do domácnosti, čo šetrili gazdinkám čas. Kam sa ten ušetrený čas podel?

Niektoré z tých pomôcok sú úžasné. Azda najväčšiu úsporu času priniesla automatická pračka. Kedysi nebolo výnimkou, že každotýždenné pranie a žehlenie zabralo domácej panej celé dva dni.

Je aj veľa iných pomôcok, ktorým nemožno uprieť, že nám šetria čas: mraznička, cirkulárka, auto, vysávač, žiarovka, plynový sporák, kosačka atď. A to nehovorím o elektronike, počítačoch a mobiloch. Kam sa ale všetok ten ušetrený čas podel?

Nič nie je zadarmo

Na pomôcku si treba zarobiť. Napríklad také auto je veľmi drahé. Všetok ten čas, kedy zarábate na auto, vám auto vzalo. Vráti vám ho vôbec? Prinesie vám počas svojho života také časové úspory, aby to vyvážilo ten čas strávený zarábaním naň?

Okrem toho pomôcka vyžaduje aj istú formu údržby. Keď máte vysávač, nemusíte vyklepávať koberce prakerom, ale zato musíte zháňať vrecká do vysávača. Keď máte auto, chodíte do servisu a na kontroly. Do kosačky podchvíľou dolievate benzín, vkladáte do nej lanko a čistíte ju od nánosov trávy. Auto potrebuje parkovisko a musíte zarábať na benzín.

Veľmi zlé je toto v prípade elektroniky. Odrazu sa prichytíte, že podchvíľou čosi nastavujete, akýsi softvér vás karhá ako malé decko, že ste zadali príliš jednoduché heslo, ten vás chce registrovať, onen vás chce registrovať, pýtajú sa vás, či súhlasíte s akousi dlhou zmluvou napísanou v angličtine. Podchvíľou vás vyruší akési pípnutie, dostávate upozornenia na neuveriteľné kraviny, ktoré vás vôbec nezaujímajú. Potom si všimnete, že na vašom mobile sa dá nastaviť asi osemdesiat parametrov a tak sa s tým hráte a skúšate rôzne kombinácie. Narazíte na nejakú hru, neodoláte a hodina času je fuč.

A ešte je tu reklama. Televízia vám ponúka filmy zadarmo, ale potom zistíte, že tretinu času sa dívate na reklamu. Reklama sa džgá všade, nie je možné pred ňou uniknúť. Žerie vám čas a odpútava vašu pozornosť.

Zistite, či pomôcka skutočne pomáha

Veľakrát áno. Ale je aj dosť veľa situácií, kedy si pri kritickejšom pohľade uvedomíte, že tá pomoc nie je až taká úžasná.

Azda najzreteľnejšie to vidieť pri autách. Nehovorím o tom, keď idete navštíviť babičku do Hornej Maríkovej, to je autom skutočne rýchlejšie než verejnou dopravou. Ale auto sa často používa na každodennú dochádzku do práce. Zápchy v mestách sú čoraz väčšie. Nezriedka si uvedomíte, že auto nie je tým najrýchlejším dopravným prostriedkom. Električka býva neraz rýchlejšia. Azda najrýchlejší spôsob presunu v prepchatom meste poskytuje bicykel a najmä moped – pravda, na to už musíte mať trochu povahu dobrodruha, aby ste boli ochotní presúvať sa na bicykli v tom smradľavom a nebezpečnom prostredí. Niekedy vám dokonca vyjde, že by ste prišli k cieľu rýchlejšie pešo.

Niektoré pomôcky vám riešia problém, ktorý ste predtým nemali. To sú napríklad tie rôzne monitory tepu, tlaku, prejdenej vzdialenosti a podobne. Patrí sem aj najrôznejšie telocvičné náradie. Najprv si kúpite auto, aby ste sa nemuseli toľko hýbať, potom si kúpite bežiaci pás, aby ste sa väčšmi hýbali. Naši predkovia, ktorí išli každý deň hodinu pešo do školy a hodinu späť, aby potom až do súmraku pracovali na poli, nijaké pomôcky nepotrebovali.

Mnohé počítačové systémy, ktoré používate v zamestnaní, vám prácu neurýchľujú, ale spomaľujú. Značnú časť pracovného času venujete tomu, že sa pokúšate niečo nainštalovať, oživiť, opraviť chybu. Hľadáte návody, telefonujete do oddelenia IT.

Ktoré pomôcky v kuchyni vám skutočne pomáhajú a ktoré vám tam ležia roky nevyužité, takže vám akurát len zaberajú miesto?

Je skutočne čas to, čo potrebujete ušetriť?

Ak ste dobre platený manažér, tak áno. Vtedy je čas skutočne vaším najcennejším aktívom. Vtedy je fajn mať pomôcky, ktoré vám ho šetria, Akurát si občas skontrolujte, koľko toho času vám reálne ušetrili.

Ak ste ale nezamestnaný, ktorý tŕpne, či bude mať na nájomné, tak vám nechýba čas, ale peniaze. Vtedy môže byť skutočne primeranejšie ísť do mesta pešo.

Pravda, takéto extrémne šetrenie môže by deprimujúce. Vtedy prišiel čas na to, aby ste si v hlave upratali hodnoty. Prečo vás to deprimuje? Akú potrebu vám spĺňa vlastnenie vecí, akú vašu túžbu to nasycuje?

Chudoba môže byť svojím spôsobom výhodou. Nemôžete si nahovárať, že vám vlastnenie vecí šetrí čas a námahu, pretože ani čas ani námahu ušetriť nepotrebujete. A tak sa skôr než ten bohatý dostanete k riešeniu svojich skutočných potrieb.

Potreba ovládať

Sú ľudia, ktorí vnímajú svet ako priateľské miesto a sú ľudia, ktorí vnímajú svet ako nepriateľské miesto. Tí prví sú vývojovo ďalej. Tí druhí majú mentalitu dravca z pralesa: ak sa sám o seba nepostarám, tak sa nepostará nikto. Ak nebudem silnejší než tí druhí, tak neprežijem.

Mentalita dravca nás núti živiť armády, súťažiť na trhu práce a vôbec súťažiť. Nezmyselnosť súťaženia najlepšie vidno na vrcholovom športe. Stotisíc ľudí na celom svete sa venuje tenisu a živí sa nádejou, že raz vyhrá olympiádu. Vyhrá jeden. Pravdepodobnosť úspechu je 0,001%. No dobre, môžete namietnuť, že sa možno zúčastniť na viacerých vrcholových súťažiach. Povedzme teda, že budú každý rok spokojní desiati. Pravdepodobnosť spokojnosti bude teda 0,01%. Lepšie? Do akej inej činnosti by ste boli ochotní investovať toľko času, peňazí a úsilia pri tak malej nádeji na úspech? Chcete takmer určite zažiť sklamanie? Dajte sa na vrcholový šport!

V dnešnom svete, kde žijeme čoraz nahustenejšie, je cennou vlastnosťou schopnosť koordinácie a láskavého spolunažívania. Mentalita dravca je prekonané vývojové štádium. To však neznamená, že z ničoho nič z našich génov zmizne. Práve zvyšky tejto mentality sa prejavujú ako motor, ktorý nás núti kupovať nové veci.

Veľkou výhodou počítača je, že vás poslúchne a nepapuľuje. Prinajmenšom sa dá aspoň ľahko živiť ilúzia, že vás poslúchne. Dá vám pocit, že ovládate svet okolo seba. Dravec, ktorý vo vás drieme, sa trochu upokojí.

Najlepšie to vidieť na autách. Tam je pocit ovládania veľmi výrazný: otočíte volantom, pridáte plyn, a auto poslúcha. To auto je silné a zároveň vás dokonale poslúcha. Ste spokojný: máte krytý chrbát, máte silného spojenca.

Všimnite si, aké typy ľudí kupujú silné autá. Sú to dravci v oblekoch. A ešte lepšie to vidieť na tých, čo kupujú silné motorky. Tí sa ani nenamáhajú zakryť dravca oblekom a nacvičeným uhladeným správaním. Oblečú sa do kože a prispôsobia aj svoje správanie. Slovom, spravia všetko pre to, aby toho dravca pripomínali čo najväčšmi.

Nevravím, že každý, kto si kúpi silné auto alebo silnú motorku, je takýto. No podiel ľudí s mentalitou dravca medzi týmito zákazníkmi je veľmi vysoký.

Užívajte si pomôcky a tešte sa z nich

Ak vám pomôcka pomáha a ak za to nevyžaduje neprimeranú protihodnotu, v pohode si ju užívajte. Neočakávajte však od nej priveľa. Ušetrí vám čas a námahu, to je všetko. Nečakajte, že budete vďaka nej v živote spokojnejší. Zdroje spokojnosti treba hľadať inde.

Možno vám vlastníctvo najnovšej pomôcky zvýši spoločenskú prestíž. Ak vám na tom záleží, užite si ju. Ale čím skôr vám svitne, že je to slepá ulička, tým lepšie, pretože tým skôr sa môžete pustiť do hľadania zdrojov skutočného šťastia.

A kde je ten zdroj skutočného šťastia? To je na dlhé vysvetľovanie. Veľa učencov napísalo o tomto veľa kníh. Prvý krok som však už naznačil: Naučte sa vnímať svet ako láskavé miesto, ktoré sa o vás postará. Možno to urobí inak, než ste si predstavovali, ale vždy tak, aby ste dokázali žiť príjemne a spokojne.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štát plánuje otvoriť trh s online hazardom. Vyhovovalo by to najmä Pente, tvrdia aktivisti

Nový zákon podľa stávkarov pomôže proti nelegálnemu hazardu.

DOBRE RÁNO

Dobré ráno: Súd mu vymeral 12 rokov, chce sa stať primátorom

Ako sa u nás robí komunálna politika.


Už ste čítali?