reklama

Povery 1: O užitočnosti omylov

V novej sérii článkov budeme skúmať, či je svet skutočne taký, ako si ho bežne predstavujeme. Berte to ako zábavnú hru s myšlienkami.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Často stretávam ľudí, ktorí sa ponosujú, že sa im veľa vecí v ich živote nepáči a že s tým nevedia pohnúť. Keď sa ale pozrú na ten svoj problém bližšie, neraz prídu na to, že v skutočnosti vôbec nie je isté, že svet je taký, ako si ho predstavujú. Až príliš často sme všetci obeťou optického klamu, nesprávneho úsudku, nepozornosti, predsudkov, nedorozumenia a podobne. Až príliš často máme sklon prehnane zovšeobecňovať. Ak vás raz v živote poštípala osa, neznamená to ešte, že vás poštípe každá osa, ktorú stretnete.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V tejto sérii sa budeme dívať na známe veci z neobvyklých uhlov pohľadu. Budeme formulovať rôzne čudné, uletené a nezmyselné pohľady, teórie a hypotézy a budeme skúmať, či sú naozaj tak nezmyselné, ako vyzerajú na prvý pohľad. Netvrdím, že všetko to, čo v tejto sérii poviem, je pravda. Berte to ako myšlienkovú hru: skúsme si na chvíľu predstaviť, ako by vyzeral svet, keby to pravda bola.

Nemusíte mať na všetko názor

Možno niekedy trochu otrasiem vašimi istotami, ale nenechajte sa tým znervózniť. Dobrý nápad je uvedomiť si, že veľmi často nie je potrebné, aby ste zaujali ku všetkému nejaké stanovisko.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zoberme si napríklad takú kontroverznú tému, ako je očkovanie. Niektorí sú za, iní sú proti. Jedni majú kopu argumentov, druhí majú kopu argumentov. Medzi jednými sú študovaní doktori i medzi druhými sú študovaní doktori. Dá sa o tom prečítať kopa vecí na internete, ale pravdepodobne to dopadne tak, že čím viac budete čítať, tým budete nerozhodnejší.

Ak máte malé dieťa, tak máte pech, rozhodnúť sa musíte. Ak ste predvolaní na očkovanie a tak sa v ten deň ráno musíte rozhodnúť, či pôjdete alebo nie. Ale koľko je ľudí, ktorých v najbližších dňoch očakáva toto rozhodnutie? Koľko dní ste od narodenia prežili a koľko z nich ste museli venovať riešeniu tejto otázky? Veľká väčšina ľudí sa rozhodnúť nemusí. Ak ste si o tom prečítali zopár článkov, nemusíte si z nich uložiť do pamäte poznatok „očkovanie je dobré“ alebo „očkovanie je zlé“. Uložte si poznatok „niektorí si myslia, že je dobré a iní si myslia, že je zlé“. To dozaista najlepšie vystihuje skutočnosť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Okrem toho existuje kopa otázok, o ktorých sa nemusíte rozhodnúť nikdy. Je na Marse život? Je Yeti človek alebo medveď alebo kieho paroma, a existuje vôbec? Kedy presne bol Veľký tresk a bol vôbec? Existujú anjeli? Koľko anjelov sa vojde na špičku ihly? Budete sa diviť, ale stredovekí učenci sa skutočne dlhé roky veľmi vážne preli o túto otázku. Koľko anjelov sa vojde na špičku ihly? Neznepokojuje vás, že to dodnes nevieme?

Pozor na nesprávne formulované otázky

Nie každá postupnosť písmen je zmysluplnou vetou. Dokonca ani veta, ktorá na prvý pohľad vyzerá byť v poriadku, nemusí byť zmysluplná. Ak hľadáte odpoveď na nejakú otázku, tak v prvom rade preskúmajte, či je položená správne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Veľa viet

 stráca zmysel preto, lebo sú príliš zovšeobecnené. Tak je to aj v spomínanej otázke očkovania: Je očkovanie užitočné alebo je škodlivé? Nuž, ako ktoré, ako pre koho a ako kedy. Slovo „očkovanie“ pomenúva obrovskú skupinu konkrétnych prípadov, kedy konkrétny človek v konkrétnom zdravotnom stave dostal konkrétnu látku. Tieto prípady sú tak rozmanité, že nemá zmysel prideľovať celej tejto skupine atribút „užitočnosť“. Je to ako keby ste sa opýtali, ako vysoký je človek. Ktorý človek? Skupina ľudí nemá výšku. Skupina ľudí môže mať maximálnu výšku, minimálnu výšku a priemernú výšku. Ak nám ale tieto údaje pomôžu predstaviť si človeka? Maximálnu výšku má jeden človek zo siedmich miliárd, minimálnu výšku takisto jeden a priemernú výšku nemusí mať ani jeden. O nástrahách štatistiky si povieme v osobitnom článku.

Pozor na presný zmysel slov

Veľa omylov vzniká nepresným používaním a chápaním slov. Naozaj stojí za to udržiavať si istú jazykovú kultúru a snažiť sa priraďovať slovám správny význam.

Krásny príklad priniesla minulý rok speváčka Emma Drobná. V istom rozhovore, ktorý sa vysielal v televízii, suverénne vyhlásila, že verí, že Zem je plochá. Utŕžila za to nemálo posmeškov. Ja si ale myslím, že to bolo geniálne tvrdenie. Po prvé, pritiahla pozornosť, čo je šikovný reklamný trik. Po druhé, zvrtla rozhovor, ktorý pomaly začínal byť až príliš bulvárny a dotieravý, čo sa jej zjavne nepáčilo. A napokon, po tretie, mala pravdu. (Ako som spomenul, neberte vážne všetko, čo v tejto sérii poviem. ´Hráme sa s myšlienkami.)

Je Zem plochá?

Pre astronóma nie. Koľko percent ľudí ale tvoria astronómovia? A aj pre astronóma je Zem (takmer) guľatá, len keď je v práci. Každodenný priamy zážitok siedmich miliárd ľudí je, že Zem je plochá.

Tu sme práve pri onom presnom chápaní zmyslu slov. Plochý neznamená rovinný. Ľahko si vygúglite, že povrch Zeme je pol miliardy kilometrov štvorcových. A kilometer štvorcový je plošná jednotka. Povrch Zeme je plocha. A my žijeme na povrchu Zeme.

Vždy je rozdiel medzi matematickým a fyzikálnym chápaním javov. Z hľadiska matematiky je ploché to, čo má nulovú hrúbku. Neexistuje však nijaký reálny predmet, ktorý by mal nulovú hrúbku. Preto v praktickom živote používame skôr fyzikálne chápanie plochosti: plochý je predmet, ktorého jeden rozmer je oveľa menší než ostatné dva.

Plochý je napríklad list papiera. Bežný hárok kancelárskeho papiera má rozmery približne 20 x 30 x 0,01 cm. Rozumnou jednotkou plochosti je druhá odmocnina plochy lomené hrúbka, to je približne 24 / 0,01 = 2400.

Aká je hrúbka vrstvy, v ktorej žijeme na Zemi my ľudia? Dopravné lietadlá lietajú vo výške 10 km nad morskou hladinou a pod morskú hladinu ide bežný človek na dovolenke pri mori so šnorchlom asi tak dva metre. Kozmonauti, piloti vojenských stíhačiek a, naopak, potápači a posádky ponoriek idú aj ďalej, ale koľko je takých ľudí? Aká je teda plochosť Zeme pre 99,99% ľudí? Druhá odmocnina z 500 000 000 km2 / 10 km = 23 000 / 10 = 2300. Plochosť Zeme obývanej ľuďmi je teda porovnateľná s plochosťou listu papiera, líšia sa o menej než 5%.

Užitočnosť omylov

Je ľahké rozmýšľať nad známymi vecami. Ako ale dokážete rozmýšľať invenčne? Predstavte si, že máte v popise práce, že máte z času na čas predkladať originálne nápady. To sa očakáva napríklad od reklamných agentov, architektov, a vôbec všetkých umelcov. Prídete ráno do práce a čo teraz? Budete sa dívať z okna? Popíjať slivovicu? Čo konkrétne urobíte, aby ste dostali originálny nápad? Osvedčené, známe, naučené, či predpísané postupy vás privedú len ku známym veciam. Ako ale preniknúť do sveta neznámeho?

Podarí sa to, keď začnete schválne robiť voloviny. Najprv vymyslíte kopu hlúpostí a potom ich systematicky preosejete. Pri troche šťastia vám možno zostane niečo, čo nie je až tak hlúpe, ako to na začiatku vyzeralo. Uvediem tri príklady takéhoto postupu:

1. Prírodná evolúcia podľa Darwina. Príroda najprv naverímboha náhodne generuje mutácie génov, vrátane takých, čo sú úplne nanič, a prirodzený výber ich preoseje.

2. Brainstorming. Je to metóda, ako systematicky nachádzať nové riešenia. Predstavte si napríklad, že uvažujete nad tým, ako sa dostať k veľkej kope peňazí. V prvom kole sa snažíte vytvoriť čo najdlhší zoznam akýchkoľvek riešení – čím streštenejšie, tým lepšie. Medzi nimi bude napríklad aj to, že vykradnete banku alebo sa vydáte za bohatého arabského šejka. V druhom kole potom tento zoznam preosejete. Banku nevykradnete, lebo ste slušný človek. Za arabského šejka sa nevydáte, lebo ste chlap. Keď budete mať šťastie, zostane vám niečo, čo nevypadlo.

3. Vedecký výskum. Vedci pozorujú prírodné javy a snažia sa uhádnuť, ako tieto javy navzájom súvisia. Takýto pokus o uhádnutie sa nazýva hypotéza. To je tá strela naverímboha. Potom sa hypotéza testuje, či neodporuje pozorovaným faktom. Ak odporuje, tak ju zahodia. A keď už vedcov prestane baviť podozrievať nejakú hypotézu z nesprávnosti, tak ju uznajú za prírodný zákon a donútia nevinné detičky v škole, aby sa ho naučili naspamäť. Je to zvláštne, ale medzi hypotézou a prírodným zákonom nie je ostrý rozdiel. Dôkaz správnosti hypotézy sa nedá podať, hypotéza sa dá len vyvrátiť. Je to spôsobené tým, že na to, aby ste hypotézu potvrdili, by ste museli potvrdiť, že bude platiť vždy, všade a za každých okolností, teraz, aj o tristo rokov. To sa dosť dobre nedá. Na vyvrátenie vám však stačí nájsť jedinú situáciu, kedy tá hypotéza nefunguje.

Slovom, podstatnou súčasťou systematického nachádzania invenčných a inovatívnych riešení je tvorba omylov.

V tomto kontexte páchajú nesmierne škody školy. Deti sú za omyly systematicky tvrdo trestané tak dlho, až kým sa nezačnú báť omylu ako čert kríža. Takto sa v nich dokonale zničí akákoľvek schopnosť invenčného myslenia.

Hovorí sa, že Edison najprv vynašiel šesťsto spôsobov ako vyrobiť žiarovku, čo nefunguje, kým vynašiel jeden spôsob, ako vyrobiť žiarovku, čo funguje. Nazvete tých šesťsto pokusov neúspechom? Lebo základná škola, do ktorej chodí vaše dieťa, by to neúspechom celkom určite nazvala. A dozaista by si pozvala Edisonových rodičov a nesmierne by s nimi riešila problém, čo len z toho chlapca bude, keď sa takto správa?

Čo myslíte, koľkokrát za svoj život spadol na korčuliach majster sveta v krasokorčuľovaní? Dozaista veľakrát. Ja som lepší, ja som nespadol ani raz. V živote som totiž nemal korčule obuté.

Na miesto, kde vieš, sa ide po ceste, na ktorej nevieš.

Na miesto, kde sa dokážeš správať neomylne, sa ide po ceste plnej omylov.

Vivat Pat a Mat!

Marian Smolík

Marian Smolík

Bloger 
  • Počet článkov:  83
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Svet je dobrý a dokonalý. Zlo je optický klam. Sú ešte chvíle, kedy sa mi to vidí inak, ale verím, že keď raz zmúdriem, budem ho vidieť práve takto.Neuvádzam tu kvalifikované rady. Ak vás tieto články inšpirujú k tomu, aby ste niečo urobili, robíte to na vlastnú zodpovednosť.Pozrite tiež moju facebookovú stránku Odpovede z ticha https://www.facebook.com/Odpovedezticha Zoznam autorových rubrík:  Literárne úletyRasizmus a iné predsudkyÚnik pred realitou - technikyMatematické úvahySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu